Wiele osób, decydując się na wyjazd wypoczynkowy, czy turystyczny, wybiera zagraniczną ofertę biur podróży. Po Polsce nie jeżdżą w ogóle od lat i – wstyd to przyznać – nie widzieli mnóstwa miejsc wartych zobaczenia. I nie chodzi tu tylko o te najbardziej popularne, zatłoczone miasta, góry, czy plaże. Turystyka to hobby sporej liczby ludzi. Niektórzy są tak ciekawi świata, że zapominają, że i w pobliżu swojego miejsca zamieszkania mogą zobaczyć coś naprawdę niebanalnego i ciekawego. I nie musi to kosztować kilku miesięcznych wypłat.

Czasem na wypad turystyczny można poświecić co któryś weekend. To wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć jakiś fragment Polski. A jeśli zsumować kilka takich weekendów, nagle okaże się, że Polska staje się nam coraz bliższa, bardziej znana i coraz ciekawsza. Niestety mało kto wie o Polsce na tyle dużo, by móc się tym pochwalić na szerszym forum publicznym. a przecież ciekawe miejsca w Polsce to nie tylko Kraków, Zakopane, Trójmiasto, Tatry, czy Mazury jako jeziora. A jeśli już jechać do jednego z tych miejsc, to może zwiedzanie zacząć od jakichś mało popularnych zakątków? Są już osoby, które tak robią i chwalą sobie takie zwiedzanie. Okazuje się bowiem, że z pozoru świetnie znana okolica zupełnie zmienia swój wizerunek, jeśli pozna się też jego zakamarki. Jeśli jednak turysta jest żądny czegoś totalnie innego, może zdecydować się na zamki w Polsce.

To naprawdę spora ciekawostka, przez wielu jednak zapomniana i niedoceniana. To spory błąd. Zamki to historia lokalna, ale i ogólnopolska. Tu żyli i bywali ciekawi ludzi, często o głośnych nazwiskach, które słyszał niemal każdy, kto liznął odrobinę historii, czy kultury polskiej na przestrzeni wieków. Turystyka może więc uzupełnić naszą wiedzę lub wręcz stworzyć podwaliny pod nową. Wielu turystów, dopiero poznając ciekawe zakątki Polski, odkrywa jakieś nowe swoje zainteresowania, które potrafią później przerodzić się w poważne hobby. Polska jest pełna ciekawych miejsc.i wiedzenie ich wszystkich może zająć lata. Na pewno warto poświecić trochę czasu, żeby zacząć odkrywać ciekawe miejsca w Polsce. Jako, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę i poświęcać na samą podróż długich godzin i sporych pieniędzy, na samo zwiedzanie Polski pozostaje nam więcej środków i godzin, czy wręcz dni.

Trudno dziś zrozumieć ciekawość świata, której nie zaspokaja się, zaczynając niejako od własnego podwórka. Chyba każdy zna kogoś, kto bywał w szerokim świecie, ale nie zwiedził nawet małej cząstki tego, co oferuje nam sama Polska. Nie jest to wprawdzie powód do wstydu, ale to trochę dziwne. Czyżby ciekawość świata nie obejmowała ciekawości najbliższych stron? Może to właśnie skutek tego, że Polski nie zwiedzali rodzice, czy dziadkowie, którzy chwalili się jednak, że byli już na kilku końcach świata. Każdy, kto zwiedzał choćby zamki w Polsce może stwierdzić, że mamy się czym pochwalić przed światem. To, co zobaczyło się na własne oczy, łatwiej i bardziej szczerze zachwala się przed znajomymi z zagranicy, może wiec warto wziąć to pod uwagę przed kolejnym wypadem turystycznym?