Pojezierze to region, który cieszy się ogromną popularnością. Wzdłuż łączących się jezior wytyczono cztery osobne szlaki żeglarskie: z Giżycka do Węgorzewa oraz z Mikołajków do Piszu i Ryna. Istnieją również dwa szlaki kajakowe wzdłuż rzek, najpopularniejszym z nich jest Szlak Rzeki Krutyni. Do tego dochodzi kilka kolorowych szlaków turystycznych z licznymi atrakcjami dla wykwalifikowanej turystyki. Zabytki obejmują ruiny ufortyfikowanej siedziby Hitlera z okresu II wojny światowej, Wilczy Szaniec.

Mazury mają klimat umiarkowany z mroźnymi zimami i ciepłymi latami. Pogoda tutaj jest na ogół nieco chłodniejsza niż w większości części Polski, a zimą na tym obszarze zwykle występuje kilka opadów śniegu. Mazurskie jeziora są często zamrażane od grudnia do końca lutego. Wiosna może być mokra, a lata są na ogół bardziej suche. Mazury i Pojezierze Mazurskie znane są w języku polskim jako Kraina Tysiąca Jezior. Jeziora te zostały zmielone przez lodowce podczas plejstoceńskiej epoki lodowcowej około 14 000 – 15 000 lat temu, kiedy lód pokrył północno-wschodnią Europę. Z tego okresu pochodzi róg renifera znaleziony w okolicach Giżycka. Nastąpiły wielkie zmiany geologiczne i nawet w ciągu ostatnich 500 lat mapy przedstawiające laguny i półwyspy na Morzu Bałtyckim zmieniły się. Teren jest raczej pagórkowaty, z jeziorami, rzekami i potokami. Lasy stanowią około 30% powierzchni – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Zamek Biskupów Warmińskich w Olsztynie to zamek zbudowany w XIV wieku w gotyckim stylu architektonicznym. Zamek pełnił rolę centrali administracyjnej biskupów warmińskich. Najbardziej znanym administratorem był Mikołaj Kopernik w latach 1516–1521. Największą salą ekspozycyjną jest refektarz z diamentowym sklepieniem zbudowanym około 1520 roku. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Miejsce to warto zwiedzić podczas pobytu. Noclegi i hotele są naprawdę w przystępnej i atrakcyjnej cenie, dzięki czemu każdy może sobie pozwolić na spędzenie czasu w tym regionie. Warmia jest częścią historycznego regionu Prus i była zamieszkana przez Starych Prusów, a później zamieszkała głównie przez Niemców i Polaków. Warmia ma tradycyjnie silne powiązania z Mazurami. Podczas gdy Mazury stały się częścią Księstwa Pruskiego i przeważnie protestanckie. W ciągu swojej historii Warmia była pod panowaniem różnych państw, zwłaszcza Starych Prusów, Krzyżaków, Królestwa Polskiego i Królestwa Prus.

Pojezierze oferuje naprawdę wiele. Podczas pobytu można się wybrać na długie spacery. Oprócz tego w pobliżu znajduje się mnóstwo restauracji, które serwują pyszne jedzenie. Szukasz niezapomnianych pomysłów na wakacje na świeżym powietrzu? Polskie Pojezierze Mazurskie to obszar o imponującym naturalnym pięknie z ponad 2000 jeziorami, gęstymi lasami, gospodarstwami ekologicznymi i urokliwymi miejscowościami wypoczynkowymi. Hotele są bardzo nowoczesne, dzięki czemu każda osoba będzie w stanie się zrelaksować oraz odpocząć po długiej i męczącej podróży.