Jednym z najludniejszych krajów świata (8 miejsce), którego gospodarka w największej mierze rozwija się dzięki złożom ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To rejon wielu wspaniałych równin, pięknych wzgórz i gęstych lasów deszczowych – bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazów zagadkowy kawałek ziemi.

Pośród największych i najciekawszych miejsc można tu odwiedzić przede wszystkim stolicę, Abudżę, która, co ciekawe, była stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również dotrzeć do Kano czyli starożytnego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł wypalanych na słońcu, a samo miasto zostało wybudowane w XI w. Godną uwagi jest ciekawa historia tego miasta, które dawniej sprawowało funkcję państwa-miasta i należało do ludu Hasa. Meczet, który stanowi jedną z tamtejszych atrakcji, powstał w XV stuleciu.

Podróżując przez różnorodną Nigerię, dobrze jest przystanąć na moment w Parku Narodowym „Yankari”, który położony jest w południowej części stanu Bauch. Niespotykana fauna oraz flora, która się tam znajduje okazuje się niezwykle różnorodna. Dodatkowym punktem do obowiązkowego zwiedzenia są tamtejsze gorące źródła. Oczywiście nie istnieje Nigeria bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta stanowi jedną z tych perełek, których w żadnym wypadku nie można przegapić.
Wartym do zobaczenia jest także Święty Gaj Oszun umiejscowiony na przedmieściach Oszogbo. Miejsce to łączy w sobie las i zakola, które są usiane sanktuariami, ołtarzami oraz figurami Oszun – bogini płodności ludu Joruba.

Do kolejnych godnych uwagi obiektów zalicza się także Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów Nigerii. Zaskakującą informacją jest fakt, że nad jego stworzeniem trzymał pieczę polski badacz – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to prezentuje tradycyjne nigeryjskie budownictwo, a większość dzieł znajdujących się w skansenie jest autorstwa polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, dobrze jest zwiedzić również Muzeum Narodowe zlokalizowane w centralnej rejonie miasta Lagos. Znajdziemy tam chociażby eksponaty i świadectwa historii, a także architektury nigeryjskiej. Szczególnie godna polecenia jest wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zabity jeden z prezydentów tego kraju. Muzeum ukazuje również dzieła z brązu oraz wyroby tutejszego rzemiosła. Kolejnym istotnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury położone w znanym mieście Abudża. Prezentuje ono architekturę Nigerii w oryginalnych rozmiarach i formach np. Pałac Katsina albo meczet Ilorin.

Zwiedzając Nigerię, nie da się nie obejrzeć wspaniałego Pałacu Oby. Ta robiąca wrażenie konstrukcja znajduje się w miejscu zwanym Lagos i ma już 300 lat. Wzniesiono ją za panowania słynnego monarchy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii warto udać się w miesiącach od grudnia do marca. Nie należy też zapominać o koniecznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze. Na wyjazd dobrze jest wyposażyć się przede wszystkim w kapelusz i przyciemniane okulary, krem z filtrem. Po kraju przemieszcza się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.