Kiedy słońce zaczyna większą część dnia wisieć wysoko na niebie, przygrzewając na tyle mocno, że samochody zamieniają się w wyłożone tapicerką piekarniki – czas wybrać się na wakacje! Tutaj pojawia się to najtrudniejsze pytanie – dokąd?

Niezależnie od tego czy kierunek podróży ma mieścić się w granicach polski czy też daleko za nie wykracza, zazwyczaj kierujemy się w miejsce, spełniające jeden warunek – woda.
Zbiorniki wodne nie tylko gwarantują możliwość ochłodzenia się w każdej chwili ale także zapewniają coś nieuchwytnego. Nad woda zawsze jest spokojnie. Niezależnie czy jest to szumiąca jednostajnie rzeka czy zaspane jezioro, jakaś magia nierozłącznie związana jest z wodą. Największe skupiska jezior w Polsce znajdują się na Mazurach oraz na Kaszubach. Jeżeli zdecydujesz się wpędzić urlop na terenie kraju, zapewne wybierać będziesz właśnie między tymi dwoma obszarami.

Oczywiście można też wybrać się nad morze. Wszystko zależy tutaj od Twojego gustu. Nad morzem, na turystów czeka wiele atrakcji, jednocześnie zaludnienie plaż i nadmorskich miasteczek jest bardzo duże w okresach wakacyjnych. Jeżeli wolisz odrobinę prywatności w trakcie wypoczynku, lepiej sprawdzi się dla Ciebie np. mała mazurska miejscowość.

Mazury i Kaszuby są obszarami bardzo od siebie różnymi, mimo oczywistych podobieństw. Od pewnego czasu można zauważyć ogromny wzrost zainteresowania własnie Kaszubami. Są one mniej zaludnione od mazur i według miejscowych w jakiś sposób bardziej ” swojskie” . Dodatkowym plusem przemawiającym za tym regionem jest niesamowicie niska ilość komarów, Dzięki temu spanie pod gołym niebem nie kończy się już pobudką ze skórą całą w swędzących bąblach. Każdy region ma swoje plusy i minusy. Niektórzy zagorzali miłośnicy mazurskiego wypoczynku obrażeni kręcą nosem na samą myśl o Kaszubach. Każdy ma więc swój własny gust i powinien zdecydować, który region bardziej mu odpowiada. Ważnym aspektem tutaj jest nie kierowanie się opiniami. Najlepiej jest pojechać zarówno w jedno jak i drugie miejsce aby przekonać się, który region bardziej nam odpowiada.
Niezależnie od wyboru, jednego możemy być pewni, wypoczynek nad wodą jest własnie tym co tygryski lubią najbardziej.
Decydując się na pobyt nad danym zbiornikiem wodnym warto upewnić się przede wszystkim o jego czystości.

Niektóre jeziora mają bardziej muliste dno od innych przez co woda wydaje się mętna i daje nieprzyjemne uczucie pod stopami. Zdecydowanie lepiej prezentują się jeziora o dnie piaskowym. Jeżeli zauważymy, żyjące w nich raki możemy czym prędzej decydować się na wynajęcie noclegu. Skorupiaki są bowiem bardzo wrażliwe na brud i toksyny i mogą być tutaj gwarantem dobrej jakości wody.

Ostatnią rzeczą o której trzeba zawsze pamiętać spędzając czas nad wodą jest bezpieczeństwo. Niezależnie od tego gdzie jesteśmy, powinniśmy zawsze stawiać je na pierwszym miejscu. Dzięki temu wypoczynek będzie przyjemny, bezpieczny a my wrócimy z wakacji z wakacji cali, zdrowi i pełni cudownych i niepowtarzalnych wspomnień.