Jako jedno z bardzo bogatych i modernistycznych krajów południowej Azji, Malezja jest chętnie wybieranym miejscem turystycznym, mimo to nie całkiem dzięki swojemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania różnorodne dobra kultury, które stanowią magnes dla licznych odwiedzających.

Spokojna wyspa Tioman w Malezji
Oddalona od zgiełku, hoteli oraz imprez – wyspa Tioman proponuje ciszę i fantastyczny spokój w wioskowym otoczeniu. Bez nadmorskiej infrastruktury i szerokich wygód przeznaczonych dla turystów jest całkiem uroczym miejscem, w którym jawią się różnego typu możliwości dla aktywnych np. snorkeling z brzegu. Tioman to górzysta wyspa wulkaniczna pokryta gęstym lasem tropikalnym. Wyspa dzieli się na kilka małych wiosek, które jednocześnie są plażowymi kurortami wypoczynkowymi.

Malezja i jej lokalna natura
Niedaleko Złotego Trójkąta można wejść w tropikalną dżunglę z niespotykaną w innych regionach florą i różnorodną zwierzyną. Lasy równikowe to niemal 60% powierzchni Malezji, to oznacza, że również duża liczba rodzajów roślin i zamieszkujących te rejony zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla mnogości ptactwa, owadów i węży, a dodatkowo między innymi orangutanów, które w tym miejscu występują wyjątkowo często. Sporo tu także zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang można obejrzeć bajeczną rafę koralową, która jest celem samym w sobie dla wielu ludzi. Lake Gardens liczące 90ha to parki tematyczne, w których dominuje soczysta zieleń, a ogrody rozkwitają pięknymi wielobarwnymi storczykami oraz ponad dwoma tysiącami gatunków hibiskusa. Warto zobaczyć również park ptaków oraz motyli, który na wszystkich robi ogromne wrażenie.

Kuala Lumpur jako miejsce must see
Huczna, barwna i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji czyli Kuala Lumpur. Zachwyca i przyciąga tłumy zwiedzających z całego ziemi. Wśród najbardziej rozpoznawalnych ze zdjęć punktów można odkryć Petronas Twin Towers połączone ze sobą niesamowitym mostem podniebnym, a więc dwa bliźniacze drapacze chmur. Malezyjska kultura wymaga zapoznania się z mnogimi świątyniami a także odwiedzenia zaskakującej dzielnicy chińskiej. Znajdując się w Malezji, obowiązkiem jest zawitanie w jej najstarszej stolicy – piętnastowiecznej Malakki. Można tam podziwiać nadzwyczajny meczet Masjid Kampung Kling o dachu w kształcie przypominającym piramidę. Borneo za to jest znane z bogatej kultury i przeróżnych, licznych grup etnicznych, a z kolei w parku Niah Caves da się zwiedzić jedną z największych na świecie – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest następnym elementem wyprawy, który polecamy zaznaczyć na liście okolic do poznania. Jej sercem jest czerwony plac – wszystkie przylegające budynki są tu pomalowane na ceglasty kolor. W Kampung Morten to jest w dawnej strefie miasta jest zlokalizowana Villa Sentosa – budynek funkcjonujący jako muzeum. Jest to parterowa chatka z ogrodem, a w jej wnętrzach da się zobaczyć tradycyjne rzemiosło tutejszych twórców oraz niepowtarzalne sprzęty, pamiątki familijne i fotografie, a także jeden tom podpisany przez wnuka Winstona Churchilla.

Kiedy wybrać się do Malezji?
Podróż do Malezji powinna być zaplanowana w terminie między czerwcem a sierpniem, ponieważ właśnie wówczas w kraju panuje klimat typowo równikowy. Cały malezyjski rok to znaczne temperatury (od 25°C do 33°C). W czasie monsunów, więc od listopada do marca, może się zdarzyć, że znaczna część ośrodków turystycznych na terenie wyspy Tioman może być wyłączona z użycia a dostanie się na wyspę nieco utrudnione.