Mnóstwo różnorakich ciekawostek w tym samym miejscu – to cały Kazachstan. Kraj ten ze względu na obejmowanie wielkiego obszaru ma aż trzy strefy czasowe.
Pośród najczęściej uczęszczanych obiektów jest świątynia, która powstała na przełomie XIX i XX wieku. Mieszczący się w mieście Ałmaty, sobór zdumiewa niecodzienną architekturą. Charakterystyczną rzeczą sanktuarium jest żółty front z liczne zdobionymi zaokrąglonymi dachami. W mieście tym znajduje się najwyżej usytuowane lodowisko świata.
Następnym obiektem, który dobrze jest zobaczyć jest zbiornik wodny położony niespełna 30 kilometrów od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest otoczone malowniczymi i robiącymi wrażenie skalistymi szczytami. Klimat charakterystyczna dla gór, surowy może przysporzyć kłopotów, z tego powodu wyruszając w góry warto zaopatrzyć się przynajmniej w ciepłą odzież.
Jest on określany rajem na Ziemi, gdyż poza krajobrazami górskimi, kraj ten może się pochwalić stepami, pustyniami i półpustyniami, które tworzą bardzo niecodzienny i unikatowy nastrój. Co ciekawe, kraj ten posiada liczne jeziora (między innymi jedno z największych na tym kontynencie: Bałchasz).
Kazachstan posiada także swój kanion nazywany Szaryńskim. Leżący w południowo-wschodnim krańcu Kazachstanu, obszar liczy sobie 150 km w długości, a jego wysokość często przekracza dwieście metrów. Wąwóz znajduje się w pobliżu gór Tienszan, a jego najbardziej znaną częścią jest Dolina Zamków, w której daje się trafić na bardzo nietypowe i oryginalne formacje skalne.
Co ponadto jest warte zainteresowania w Kazachstanie? Chociażby tzw. Bäjterek czyli ogromna wieża obserwacyjna, która jest w stanie sprawić wyjątkowe wrażenia i emocje. Odnaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny budynek symbolizujący status miasta i jego szybki a także znaczący rozwój, wynosi 105 metrów.
Jego wizerunek jest ozdobiony banknotami kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego budynku wiąże się ciekawa opowieść która opowiada o powstaniu słońca.
Wśród najważniejszych miejsc Kazachstanu swoje miejsce ma Piramida Pokoju i Pojednania także udostępniona do zwiedzenia w Astanie. Jest to obiekt który pełni funkcję siedziby Teatru Operowego. Należy do jednej z największych inwestycji stolicy. Na konstrukcję składa się piramida utworzona z 5 pięter trójkątów foremnych. Pierwsze dwa rzędy tworzą figury wykonane ze szkła, natomiast następne trzy – dolne – uformowano z ciemnego granitu. Czubek budynku to niezwykły witraż.
Kolejnym przykładem intrygującej i często frapującej turystów kultury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią plasującą się na drugim miejscu jeśli chodzi o wielkość w Azji Środkowej. Mieści niewiarygodną liczbę ludzi – aż 10 tysięcy.
Z pozostałych ciekawych miejsc Kazachstan może pochwalić się takimi obiektami jak największe centrum handlowo-rozrywkowe znajdujące się pod przejrzystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej ogromnej budowli jest większa niż łączna powierzchnia 10 boisk przeznaczonych do footballu. W środku centrum handlowego można udać się do sklepów, parków oraz na pole do mini golfa. Co niewiarygodne, w centrum znajduje się również potok i plaża.