Można wskazać takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego które charakteryzuje się ciszą, spokojną atmosferą, zrównoważonym rozwojem. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Olśniewająca siła natury
Ten kraj znajdujący się na północnych rubieżach map potrafi zaskoczyć nie tylko zdumiewającą liczbą przepięknych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy turysta ma możliwość zagłębienia się w wybrane okolice (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wchodzenia do lasów, które stanowią prywatną własność), przejść się po leśnej ściółce i zgromadzić pełne siatki owoców jakie daje las. Co zadziwiające, na obszarze państwa znajduje się ponad 30 parków narodowych, a wstęp do nich jest bezpłatny. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Pośród różnorodnego ptactwa, najczęściej spotykanym będzie puszczyk i orzeł przedni. Udając się do parków narodowych, trzeba uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari położony na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być niemal pewnym, że w pierwszym ze wspomnianych spotka się łosia, natomiast drugi pokazuje panoramę wody, w której występują nieregularnie porozrzucane wysepki (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają niezwykle malownicze krajobrazy, na które składa się duża ilość zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, potężnymi lasami. Finlandia jest krajem który z całą pewnością da się odwiedzić niezależnie od pory roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wybrednego podróżnika.

Urok najbardziej znanych obszarów miejskich
Poznając Finlandię, trzeba odwiedzić parę najbardziej znanych miast, które są atrakcyjne dla turystów pod względem zabytków i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea przedstawiające historię i kulturę państwa. Stolica kraju zauroczy wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezmiernie przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura i wielobarwność miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Podróżników kuszą również tutejsze teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) oraz Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wspaniałymi arcydziełami sztuki. W Tampere czyli przemysłowym centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zaciekawi niespotykanym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia nieba na północy
Wśród atrakcji, których nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To zjawisko, które powszechnie występuje pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można obserwować 10 do 20 dni każdego roku. Choć odpoczywając w Laponii, która jest najbardziej wysuniętym na północ miejscem kraju, można być świadkiem zorzy niemal codziennie, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – nie może być żadnej chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zdobyła miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie zachodzi zupełnie w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia słynie z wielu zapierających dech w piersiach terenów. Pośród Najbardziej znanych znajduje się Naantali – miasto portowe, w którym został założony park rozrywki Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Następnym istotnym punktem na trasie wycieczki musi stać się podbiegunowa Laponia, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która funkcjonuje także latem. W działającym w bliskim sąsiedztwie Santa Parku można podziwiać Szkołę Elfów i elfickiej kaligrafii oraz piekarnię „Pana Imbira”. Warto zobaczyć również osadę wykonaną z lodu, która może poszczycić się wspaniałą scenerią. Wśród obowiązkowych miejsc do zobaczenia jest także zamek ze śniegu (Kemi), W niektórych rejonach łatwo spotkać zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Dużą popularnością cieszą się także sauny fińskie, których bez wątpienia główną funkcją jest służenie jako miejsce spotkań z przyjaciółmi a także odpoczynku. Prostota fińskich smakołyków urzeka takimi przysmakami jak chociażby potrawy przyrządzane z renifera.