Wprawdzie sezon wakacyjny już za nami, ale nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żeby wybrać się gdziekolwiek choćby na weekend. Wrzesień, a nawet październik przynoszą jeszcze ciepłe dni i z powodzeniem można wyjechać. Prawdziwy turysta zawsze znajdzie czas, aby wyruszyć w jakieś ciekawe miejsca. Nawiasem mówiąc, każda podróż to okazja do tego, żeby poszerzyć swoje horyzonty. Wiedział o tym już starożytny grecki historyk Herodot. Nieustannie był w drodze, bo ledwie wrócił z jednej wojaży, już projektował kolejną. A trzeba w tym miejscu dodać, że podróżowanie przed wiekami nie było przecież łatwe. Współczesna turystyka to przede wszystkim ogromne możliwości i łatwość przemieszczania się z miejsca na miejsce. Zresztą współczesne czasy oferują nam szereg różnych możliwości i to dosłownie w każdym obszarze naszego życia. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z trzech podstawowych czynników determinujących ludzkie życie jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka.

Zajmijmy się jednak zasadniczym tematem niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum, a mamy przecież omówić turystyczne atrakcje Sandomierza. Otóż to niezwykle urokliwe miasto w województwie świętokrzyskim, położone nad Wisłą, i do tego jeszcze na siedmiu wzgórzach. Nie bez powodu więc nazywane jest „małym Rzymem”, o czym nie wszyscy wiedzą. Atrakcje Sandomierza niewątpliwie związane są z jego przeszłością. Trudno byłoby tutaj wymienić wszystkie, bo zwyczajnie nie starczyłoby miejsca. Wskażemy jedynie na kilka, a zainteresowany turysta powinien po prostu odwiedzić Sandomierza, bo naprawdę jest tam co zobaczyć. Już samo Stare Miasto to unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy. Gros osób kojarzy choćby sandomierski rynek z serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz”. Tytułowy bohater przemierza jego płytę na swoim rowerze. A inne atrakcje? Oczywiście w centrum rynku zobaczymy gotycki ratusz z połowy XIV wieku, który zbudowany został planie kwadratu. Na pewno warto zwrócić uwagę na kościoły: Nawrócenia św. Pawła, św. Jakuba z XII wieku czy czternastowieczną Bazylikę Najświętszej Marii Panny. Naszej uwadze nie może umknąć też Zamek Królewski. Ciekawym obiektem jest synagoga z XVIII w.

Niebywałą atrakcją miasta jest podziemna trasa „Lochy Sandomierskie” Sieć podziemnych korytarzy i komór kiedyś traktowana była jako magazyny kupieckie, natomiast dzisiaj to osobliwość turystyczna. A turystyka tego regionu to również Wąwóz św. Królowej Jadwigi, który powstał wskutek wpłukania skał lessowych przez wodę. Nie można mieć zaliczonej wycieczki do Sandomierza i okolic, jeśli nie wyprawimy się w Góry Pieprzowe. Góry zbudowane są łupków kambryjskich i wchodzą w obszar rezerwatu geologiczno- przyrodniczego.

W Sandomierzu można też spróbować polskiego wina. To dopiero gratka! Sztuka winiarska i tutaj odradza się, czego dowodem są nowo powstające winnice.